Kwas hialuronowy to nasz ekstremalnie ważny biopolimer, o ogromnej masie cząsteczkowej i unikatowej cesze wiązania sporych ilości wody.

Jeden gram tej substancji może wchłonąć i zżelować  nawet kilka litrów wody. Właśnie to jest wykorzystywane przez organizm do nawilżania stawów, utrzymywania prawidłowej sprężystości gałki ocznej oraz dysków kręgowych, a także elastyczności skóry.

Kwas hialuronowy tworzy rdzeń dla proteoglikanów, czyli podstawowych biomolekuł budujących macierz zewnątrzkomórkową. Ponadto wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, a komórki wykorzystują go także do komunikacji pomiędzy sobą.

Od wielu lat kwas hialuronowy jest stosowany przez ortopedów do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Stanowi najważniejszy składnik sztucznych łez w kroplach dla zmęczonych oczu oraz jest bazą wielu kosmetyków.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosuje się do wypełniania zmarszczek statycznych i różnych bruzd, do korekcji nosa oraz uwydatniania warg. Oczywiście zabiegi trzeba co jakiś czas powtarzać z uwagi na działanie enzymów rozkładających ten biopolimer czyli hialuronidaz.

Wraz z wiekiem, m.in. z powodu zaburzeń hormonalnych, przewlekłych stanów zapalnych i starzenia się fibroblastów,  tracimy zdolność do efektywnej syntezy kwasu hialuronowego. Powoduje to pojawienie się problemów z jakością i lepkością płynu stawowego, „wysuszeniem” dysków kręgowych, deformacjami gałki ocznej. Skóra staje się mniej elastyczna i zaczyna wyglądać jak zasuszona rodzynka.

Co ciekawe istnieje na ziemi wioska długowieczności, znajdująca się ok. 2 godzin drogi od Tokio, gdzie większość mieszkańców  dożywa  sędziwego wieku. Nawet w okolicach osiemdziesiątki lub dziewięćdziesiątki  ich skóra nie jest wyraźnie  pomarszczona. Nie chorują na zwyrodnienie stawów, ciężko pracują w polu i nie noszą okularów.

Jak pokazują badania naukowe dieta  mieszkańców Ozurihara obfituje w składniki pobudzające ich organizmy do produkcji większej ilości kwasu hialuronowego. Chroni on ich organizmy przed konsekwencjami starości.

Zatem w naszej codziennej diecie trzeba uwzględnić właśnie te substancje, które będą pobudzać fibroblasty czy tez inne komórki do produkcji kwasu hialuronowego.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Barbara

    Kwas hialurowy mozna stosowac tylko w zastrzykach albo w innen formie?prosze o odpowiedz.pozdrawiam z Niemiec

Dodaj komentarz