Kwas hialuronowy to nasz ekstremalnie ważny biopolimer, o ogromnej masie cząsteczkowej i unikatowej cesze wiązania sporych ilości wody.
Jeden gram tej substancji może wchłonąć i zżelować nawet kilka litrów wody. Właśnie to jest wykorzystywane przez organizm do nawilżania stawów, utrzymywania prawidłowej sprężystości gałki ocznej oraz dysków kręgowych, a także elastyczności skóry.
Kwas hialuronowy tworzy rdzeń dla proteoglikanów, czyli podstawowych biomolekuł budujących macierz zewnątrzkomórkową. Ponadto wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, a komórki wykorzystują go także do komunikacji pomiędzy sobą.
Od wielu lat kwas hialuronowy jest stosowany przez ortopedów do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Stanowi najważniejszy składnik sztucznych łez w kroplach dla zmęczonych oczu oraz jest bazą wielu kosmetyków.
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosuje się do wypełniania zmarszczek statycznych i różnych bruzd, do korekcji nosa oraz uwydatniania warg. Oczywiście zabiegi trzeba co jakiś czas powtarzać z uwagi na działanie enzymów rozkładających ten biopolimer czyli hialuronidaz.
Wraz z wiekiem, m.in. z powodu zaburzeń hormonalnych, przewlekłych stanów zapalnych i starzenia się fibroblastów, tracimy zdolność do efektywnej syntezy kwasu hialuronowego. Powoduje to pojawienie się problemów z jakością i lepkością płynu stawowego, „wysuszeniem” dysków kręgowych, deformacjami gałki ocznej. Skóra staje się mniej elastyczna i zaczyna wyglądać jak zasuszona rodzynka.
Co ciekawe istnieje na ziemi wioska długowieczności, znajdująca się ok. 2 godzin drogi od Tokio, gdzie większość mieszkańców dożywa sędziwego wieku. Nawet w okolicach osiemdziesiątki lub dziewięćdziesiątki ich skóra nie jest wyraźnie pomarszczona. Nie chorują na zwyrodnienie stawów, ciężko pracują w polu i nie noszą okularów.
Jak pokazują badania naukowe dieta mieszkańców Ozurihara obfituje w składniki pobudzające ich organizmy do produkcji większej ilości kwasu hialuronowego. Chroni on ich organizmy przed konsekwencjami starości.
Zatem w naszej codziennej diecie trzeba uwzględnić właśnie te substancje, które będą pobudzać fibroblasty czy tez inne komórki do produkcji kwasu hialuronowego.
Kwas hialurowy mozna stosowac tylko w zastrzykach albo w innen formie?prosze o odpowiedz.pozdrawiam z Niemiec